يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
English|صفحه اصلی|درباره خانه فرهنگ|اهم فعالیت ها|آموزش زبان فارسی|بایگانی اخبار|نقشه سايت|تماس با ما
منو اصلی

بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب

خطاب به ملت ایران

خلاصه عملکرد اسفند ماه 97

عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه: ایندین اکسپرس مورخ: 24 مارس 2018

متاسفانه، لیبرال ها

هارش مندر دوست تقریبا 40 ساله من است و ما در بسیاری از مسائل با یکدیگر هم عقیده هستیم.  اما از اینکه ایشان اخیرا در روزنامه ایندین اکسپرس مقاله ای را در مورد سیاست های مسلمانان به رشته تحریر درآورد دلگیر هستم. مندر(سونیا ،سدلی ،17 مارس) از رهبر دالیت نقل کرد که او به مسلمانانی که در جلسات سیاسی او شرکت می کردند گفت:"تعداد زیادی از شما می توانند در تظاهرات و اجتماعات ما شرکت کنند اما با عرقچین و مانتو نیایید." مندر از این نصایح نگران بود و آنرا به عنوان تلاشی بیجا برای کنار گذاشتن داوطلبانه مسلمانان از سیاست دانست." بالعکس، زمانیکه واژگان ممکن است خشن و صریح باشند، سرشت این نصیحت آینده نگرانه بود. برخی افراد منجمله نویسنده این مقاله مخالف هندو و پوشش زعفرانی رنگ آنها در تظاهرات است. با وجود اینکه مانتو یک سلاح نیست، در معنای نمادین همانند تریشولا (نمادی از هندوئیسم و بودائیسم است که به شکل سلاحی با دسته کوتاه است.- م ) و بیانگر جنبه های واپس گرا و مندرس ایمان است. برای مخالفت با نمایش عمومی آن شکیبایی لازم نیست، بلکه لیبرالیسم و رهایی لازم است.

مندر به عنوان مثالی از اینکه چگونه مسلمانان می توانند در زندگی سیاسی سهیم باشند یادآور شد: "اهالی لندن یک مسلمان محبوب و با شخصیت را که اصالتا پاکستانی بود به عنوان شهردار انتخاب کردند." بسیار خوب، صادق خان عرقچین به سر نمی گذاشت و همسرش هم مانتو به تن نمی کرد. اما آنها تسلیم اکثریت مسیحیان نشدند تا هویت انگلیسی داشته باشند، به جای آن خود را به عنوان حامیان تساوی جنسیتی و تنوع فرهنگی معرفی کردند. این درک از ارزش های دموکراتیک مدرن نه تنها در پوشش خان ها بلکه در عقاید آنها هم مشهود بود.

به گفته مندر مسلمانان برای انتخاب رهبر، برپایی کمپین برای حمایت از آنها و در واقع رهبری نیازی به گرفتن اجازه ندارند. مسلماٌ همین ژتون مسلمانان را از انتقاد کردن به هندو هایی که توسط افرادی نظیر "پراوین توکادیا " و "یوگی ادی تیانات" هدایت یا گمراه می شوند باز می دارد. هر دموکرات هندی حق انتقاد از شخصیت های دولتی را که سخنرانی ها و اعمالشان آشکارا بر خلاف ارزش ها و قانون اساسی است را دارد. من هرگز آزادی مسلمانان و مسیحیان را برای انتقاد از سیاست های متخاصم یا عقب مانده انکار نکرده ام، چراکه آنها هم یک هندی شده اند  و من هم دیگر هندی شده ام. پس چرا حق مرا به عنوان دموکرات سکولار برای انتقاد از اسد الدین اویسی یا سید علی شاه گیلانی انکار می کنید؟

از زمان استقلال هند، شاید تنها 3 رهبر مسلمان به روی کار آمدند که پتانسیل آنرا داشتند که اجتماع خود را از قرون وسطایی بودن نجات بخشند تا بتوانند با دنیای مدرن امروز تعامل داشته باشند. نخستین فرد شیخ عبدالله بود که در استقلال کشمیر به وضع دلخراشی توسط سحر و جادو نابود شد. دومین نفر حمید دالوی بود که در جوانی و بسیار زود درگذشت. سومین نفر عارف محمد خان بود که وزیرش به او خیانت کرد. عبدلله، دالوای و خان مدرنیست های سکولار بودند. علیرغم اینکه هر سه مذکر بودند اما اعتقاد داشتند که مردسالاری دوره ایست که باعث عقب ماندگی اجتماع مسلمانان شده است. در حال حاضر از بین این سه نفر دالوای را کمتر می شناسند. اما او بیشتر به گرفتاری های لیبرالسیم امروز پرداخته است. من برخی از اظهارات او را از نوشته هایش به سال های 1960 تا1970 باز آفرینی کردم که مستقیما مسلمانان و هندو های امروز را مخاطب قرار داده است.

تنها رهبری که مسلمانان هند دارند اساسا کمونیسم است. امروز مسلمانان هندوستان نیازمند نخبگان لیبرال هستند تا آنها را هدایت کنند. این نخبگان می بایست خود را با سایر لیبرال های مدرن درهندوستان  یکی بدانند و در مقابل کمونیسم هندو و مسلمان با یکدیگر تشریک مساعی داشته باشند. تا زمانی که طبقه روشنفکر لیبرال هند ظهور نکند، مسلمانان هندوستان همچنان از عقاید تاریک اندیش قرون وسطایی،کمونیسم پیروی می کنند و در نهایت از لحاظ اجتماعی و فرهنگی نابود می شوند. احتمال بدتر این است که احیاگرایی مذهبی هندو، حتی لیبرالیسم هندو را هم به نابودی کشاند و در آخر تنها می توانند با حمایت لیبرال های مسلمانی موفق شوند که مسلمانان را مدرن می کنند و تلاش دارند که با آرمان های دموکراتیک سکولارآنها  را تحت تاثیر قرار دهند.

"با وجود اقلیت هندو، یک جنبش احیاگر قدرتمند وجود دارد که مخالف طبقه بسیار کوچکی از لیبرال هایی است که درگیر جنگ هستند. در میان مسلمانان هندی چنین اقلیت لیبرالی وجود ندارد که منجر به جنبشی از طریق لیبرال دموکرات ها شود. لیبرال های هندوستان، به عنوان اقلیتی هر چند کوچک از تمام جوامع گرد هم آمده و قدرتی را بر مبنای سکولاریسم بدست آورده اند. حتی اقلیت لیبرال هندو نیز در جنگ با کمونیسم و احیاگران مذهبی هندو بازنده خواهند بود. اگر مسلمانان بخواهند در قالب سکولاریسم با هم متحد شوند و با جامعه هندوستان ادغام شوند پیش شرط ضروری برای آنها داشتن طبقه ای از لیبرال های مسلمان است که به طور مستمر به تعصبات و گرایشات کمونیسم حمله کند. چنین لیبرال های مسلمانی به همراه لیبرال های هندو و سایرین طبقه ای مدرن ازلیبرال های هندوستان را تشکیل می دهند."

"نزاع واقعی در هند امروز بین تمام انواع تاریک اندیشی، تعصبات، احیاگرایی مذهبی، کوته بینی و فرصت طلبی از یک سو و لیبرالیسم مدرن از سوی دیگر است. سیاست مداران هندی کوته بین و فرصت طلب شده اند، کمونیسم و ارتودوکس همواره آرام اند حتی اگر مخالف باشند. به همین  دلیل است که ما نیازمند توافقی بین تمام روشنفکران لیبرال هستیم تا جنبشی غیر سیاسی را بر علیه تمام اشکال کمونیسم به وجود آورند."

من هم به اندازه مندر از کثرت گرایی هندوتوا بیزارم. آزار و اذیت و انگ زدن به مسلمانان توسط گروه ها و رهبران هم پیمان بی جی پی عمیقاٌ نگران کننده است. به دلیل اینکه هندو ها در هندوستان در اکثریت هستند کمونیسم آنها بسیار خطرناک تر از کمونیسم مسلمانان است. در عین حال، باید تشخیص داد که تبعیض طبقاتی و خصوصا جنسیتی در بین مسلمانان هم شایع است. بدون در نظر گرفتن ایمان فردی هر شخص یا نبود آن لیبرال ها می بایست به طور مداوم و مستمر ارزش های آزادی و برابری را تقویت کنند. آنها باید منافع جامعه را در مقابل منافع فردی ترویج دهند و در صدد باشند سیاست های عمومی را به جای کتاب مقدس با دلیل و منطق پایه ریزی کنند. در این تلاش، لیبرال ها می بایست شجاعت داشته باشند و کمونیسم هندو و مسلمان را با هم در دست گیرند. برای آخرین بار دالوی می گوید:" نزاع واقعی در هند امروز بین تمام انواع تاریک اندیشی، تعصبات، احیاگرایی مذهبی، کوته بینی و فرصت طلبی از یک سو و لیبرالیسم مدرن از سوی دیگر است."


١٥:٢١ - دوشنبه ٤ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٧٩٣٧    /    تعداد نمایش : ٢١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شبکه های اجتماعی

  

 

لينك‌ها

 

 

      

      

    

    

  

       

   

بنیاد ایران شناسی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 303649
 بازدید امروز : 30
 کل بازدید : 1142998
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.0000