يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
English|صفحه اصلی|درباره خانه فرهنگ|اهم فعالیت ها|آموزش زبان فارسی|بایگانی اخبار|نقشه سايت|تماس با ما
منو اصلی

بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب

خطاب به ملت ایران

خلاصه عملکرد اسفند ماه 97

عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه: ایندین اکسپرس مورخ: 28 آوریل 2018

توانمند سازی زنان هندوستان

زنان هندی به علت تابوهای گسترده و قدیمی و اعتقادات نادرست در مورد فرآیندهای بیولوژیکی بدنشان مانند قاعدگی، کنار گذاشته شده اند.

هند کشوری است با قدمت تاریخی کهن و با مردمی که در هر زمانی و مکانی، با تمام تضادهایی که در یک جامعه چند فرهنگی، چند مذهبی و چند زبانه وجود دارد، محصور هستند و در به همین خاطر زنان از این قضیه مستثنا نیستند. از یک سو، ما یک بانوی نخست وزیر، یک رئیس جمهور زن و چندین خانم در موقعیت های رهبری مهم و استراتژیک داریم و از سوی دیگر، دسترسی به حقوق اولیه انسانی برای اکثریت جمعیت زنان هند، مهیا نیست. در جهان این مسئله پذیرفته شده است که زنان نقشی مهم و اساسی در موفقیت یک جامعه ایفا میکنند و تنها از طریق حمایت و تقویت زنان می توان یک کشور مقتدر و پیشرفته داشت؛ اما متاسفانه، این نکته ای است که اغلب توسط کشورهای جهان و به ویژه در هند فراموش شده است.

بر اساس سرشماری سال 2011، 49 درصد از جمعیت هند را، زنان تشکیل می دهند. با وجود این، زنان همچنان از مردان عقب مانده اند. شکاف جنسیتی که زنان را به 20 درصد کمتر می رساند و میزان ریزش مدرسه ای که با افرایش سن، رشد می یابد و این واقعیت تلخ که 32 درصد از دختران در سن 18 سالگی، از ادامه ی تحصیل باز داشته شده اند، نمونه ی بارزی از این دسته مشکلات می باشد و با همه این اوصاف، در بخش سلامت، این نابرابری بیشتر به چشم می آید.

در سال 2017، در گزارش اقتصادی جهانی، در مورد "شکاف جنسیتی در جهان"، در میان 144 کشور، هند در پایین ترین میزان سلامتی و بقا، در رتبه چهارم قرار گرفت، که نشانگر فقدان سلامت زنان در کشور می باشد. زنان هندوستان به علت تابوهای گسترده ی و قدیمی و اعتقادات اشتباه، پیرامون فرآیندهای بیولوژیکی مانند قاعدگی، همیشه پس زده شده اند.

آگاهی بهداشت قاعدگی همچنان یک مسئله حیاتی است؛ در حالی که 71 درصد از دختران در هند قبل از اولین دوره، دانش قاعدگی ندارند. بخشی از این کمبود آگاهی، به تابوی شدید پیرامون این موضوع که خون قاعدگی ناپاک میباشد و زنان در این دوران باید به دور از دیگر اعضای خانواده بخوابند و حتی از پرستش در معابد منع می شوند، باز می گردد. از آنجا که این موضوع به اعتقاد آنها شرم آور و ننگین، به فرآیندی بیولوژیکی کاملا طبیعی متصل است، آموزش و نحوه مدیریت در مورد آن، به شیوه مناسب موجود نمی باشد.

روش های غیر انسانی، خطرناک و نا امن برای مدیریت این دوران در جوامع مختلف، از نسلی به نسلی دیگر، در سایه ی شرم و سکوت انتقال یافته است؛ بطور مثال: می توان به استفاده از پارچه های لباسهای قدیمی و یا حتی یونجه اشاره کرد. خانمی در میجوان (Mijwan)، در یک روستا کوچک در آزمگره (Azamgarh) که من در آن کار می کنم، به من می گوید که: "من پارچه ای را در طول دوره استفاده می کنم، سپس آنرا شستشو می دهم و آن را دوباره استفاده می کنم، اما من آن را در نور خورشید خشک نمی کنم، زیرا برای خانواده ام قابل رویت می باشد. بنابراین در میان ما بسیار معمول است که آن ها را در زیر تشک و یا تخت خشک کنیم. "

بنابراین تعجب آور نیست که 70 درصد زنان از عفونت های دستگاه تناسلی رنج می برند. فریادی از شرم آور که در قرن بیست و یکم، در هندوستان، شمار زیادی از زنان، مالک یک تکه از نور خورشید، نیز نیستند!

تأثیرات منفی عدم مدیریت بهداشت انسانی در قاعدگی می تواند بسیار جدی باشد، که منجر به عفونت دستگاه تناسلی و حتی ناباروری شود. در حالی که این مشکل در مناطق روستایی شایع تر می باشد و به هیچ وجه منحصر به فرد نیست. در هند، 355 میلیون زن که  پریود میشوند، وجود دارند و 82 درصد از آنها از روش های غیر بهداشتی برای مدیریت دوره ها استفاده می کنند و تنها 18 درصد از زنان نوارهای بهداشتی مخصوص قاعدگی را بکار می برند و حتی برای 18 درصد از زنانی که از پدهای بهداشتی استفاده می کنند، هیچ تضمینی وجود ندارد که استفاده صحیح از آنها را آموزش دیده باشند.

علاوه بر این، این اطلاعات تنها در مورد زنانی می باشد که دارای سلامت جسمانی هستند زیرا تعداد زیادی از زنان معلول در هند وجود دارند که به علت تابو و کمبود تحصیل، در دوران قاعدگی رنج بسیار می برند؛ اما به دلیل دیگر مسائل شرم آور در ارتباط با ناتوانی، سخنی در این رابطه بر زبان نمی آورند. تابوهای پیرامون این موضوع، اطمینان داده است که این امر به مسئله ای کاملا نامرئی تبدیل شود.

بخشی از نگرش هایی که نیاز به تغییر دارند، در مورد کسانی می باشد که قاعدگی را درک نکرده و یا باور دارند که این موضوع به آنها مربوط نمی باشد. این امر تنها از طریق بحث، آموزش برای هر دو جنسیت، دختر و پسر، باید آغاز شود و اطمینان حاصل شود که زنان قادر به مدیریت قاعدگی بهتری هستند. این قطعا تضمینی خواهد بود در کاهش بیماری های دستگاه تناسلی و علاوه بر این، زنان و دختران را قادر می سازد تا سلامت خودشان را بهتر درک کنند، و به بالا بردن کیفیت زندگی و بهبود بخشیدن به شرایط آنها کمک کند. هزینه های بهداشتی عمومی گسترده تری نیز وجود دارد که از این بحث خارج می باشد.

در این راستا باید توجه داشت که بر خلاف باور عمومی، بهداشت قاعدگی بر سلامت کلی کشور تاثیر می گذارد، زیرا رفتارهای ناامن می تواند به عوارض شدید، از جمله ناباروری منجر شود. برای یک کشور مانند هند، که سیستم مراقبت های بهداشتی آن در حال حاضر شدیدا تحت فشار قرار گرفته است، عدم آگاهی و سازگاری با شیوه های ایمن، توسط زنان در دوران قاعدگی، مشخص است که ابعاد دیگری را به مشکل کلی اضافه خواهد کرد.

با برنامه اخیر اعلام شده توسط دولت، برای ارائه مراقبت های بهداشتی رایگان، برای خانواده های فقیر و آسیب پذیر در سراسر هند، و بهبود سلامت قاعدگی، در صورت اجرا، زنان را از بسیاری از بیماری های بالقوه محفوظ می دارد و از بسیاری دیگر از بیماریها و مشکلات پیشگیری خواهد کرد. با کمک به دسترسی بیشتر از پیش زنان به مراقبتهای قاعدگی و بالابردن استاندارد مراقبت های بهداشتی،سلامت کل جامعه بهبود می یابد.

سلامت زنان یک مسئله ای طاقچه ای نیست و به هر حال به نوعی بر همه تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که تلاش جمعی برای بهبود آگاهی و درک بهتر از بهداشت قاعدگی، کلید بستن شکاف بهداشت جنسیتی است. هند به عنوان یکی از برجسته ترین اقتصادهای در حال ظهور جهان، ضروری است که موقعیت خود را بهبود بخشیده و به برابری برسد و تنها راه حل این کار این است که بر سلامت زنان همان اندازه تمرکز کند که در اختیار و دسترس مردان قرار داده است و بهترین راه برای انجام این امر، از بین بردن تابو های بیولوژیکی زنان و مقابله با شرم در رابطه با قاعدگی می باشد.

جنبش نین (Niine Movement)، یک برنامه پنج ساله ی خوش بینانه، با هدف افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفظ بهداشت قاعدگی و مقابله با تابوهای مرتبط با آن می باشد که با شعار " Swachh Bharat ki Shuruwat Humse, Hum Swachh Toh Bharat Swachh " اعلام می کند كه دختران و زنان نياز به پشتيباني همه ی افراد جامعه را دارند.


٠٩:٢٧ - سه شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٢٦٦٢    /    تعداد نمایش : ٣٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شبکه های اجتماعی

  

 

لينك‌ها

 

 

      

      

    

    

  

       

   

بنیاد ایران شناسی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 303642
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 1142985
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.7187