يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
English|صفحه اصلی|درباره خانه فرهنگ|اهم فعالیت ها|آموزش زبان فارسی|بایگانی اخبار|نقشه سايت|تماس با ما
منو اصلی

بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب

خطاب به ملت ایران

خلاصه عملکرد اسفند ماه 97

عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه: ایندین اکسپرس مورخ: 17 ژوئیه 2018

حزب کنگره طرفدار مسلمان می باشد؟ طرح این سوال نادرست است

ما شاهد مانورها یا تغییر جهت های گوناگون، توسط احزاب سیاسی مختلف، در جریان انتخابات عمومی سال 2019 هستیم. دیدار اخیر راهول گاندی، رهبر کنگره با مسلمانان، یکی از این قبیل اقدامات برجسته به شمار می آید. لازم است که حزب کنگره سیاست های خود را بازنگری کند و این مهم نه تنها به خاطر مسلمانان، بلکه برای نجات تصویر خود، به عنوان حزبی که به اصول قانونی پلورالیسم، سکولاریسم و عدالت اجتماعی متعهد است، می باشد. حزب کنگره هند، آرمان های همچون عدالت، برابری و دموکراسی را دنبال می کند  و اگر این حزب واقعا در مورد مشارکت بیشتر مسلمانان جدی است، برای تحقق این امر باید تلاش های بیشتری انجام دهد.

در راستای این ابهام، کنگره به انتقاد از حزب بی جی پی، پاسخ داد و روشن کرد که این حزب طرفدار مسلمان نیست. جدا از این، نقطه قوت در این است که، خود مسلمانان نیز تحت چنین توهمی نیستند. این امر به وضوح توسط افزایش اولویت های رأی دهندگان مسلمان به احزاب منطقه ای مانند سماج وادی پارتی و غیرو در ایالتهای مختلف، مشهود می باشد.

مسلما نمی توان مبالغه کرد که مسلمانان هند، از نظر اجتماعی و سیاسی، تحت قوانین کنگره، به طور مداوم، در فقر و محرومیت بوده اند. آنها زمانی که حزب حاکم بی جی پی در سال 2014 به قدرت رسید، در شرایط بسیار بدی قرار داشتند. تهاجم و یورش های هندواتو، گرفتاریها و سختی ها را تشدید کرده بود.

البته ارقام سرشماری نشان می دهد که مسلمانان از زمان استقلال، در عقب ماندگی و فقر پیوسته اند. کمیته ی ساچار ،که توسط دولت مرکزی وقت در سال 2005 تشکیل شد، دریافت که مسلمانان در فقر، با سطوح پایین تحصیلی، بدون شغل رسمی، بدون دسترسی به امکانات دولتی و بدون مراقبت های بهداشتی، در محله های فقیرنشین زندگی می کنند.

این یافته نشان داد که تنها چهار نفر از 100 مسلمان فارغ التحصیل شده اند، و تنها 13 درصد از مسلمانان مشغول به کار هستند. این گزارش نشان داد که مسلمانان با احساس بیگانگی، تحت تأثیر ترس و ناامیدی، از شورش های جمعی، زندگی می کنند. کنگره سریعا در تشکیل کمیته ساکار برای ارزیابی شرایط مسلمانان، دقیقا پس از تشکیل دولت مرکزی در سال 2004، اقدام کرد. اما از اجرای توصیه ها و پیشنهادات، برای کاهش شرایط  سخت زندگی مسلمانان، کاملا اجتناب کرد. تعدادی از گزارش ها حاکی از آن است که طی 10 سال حکومت دولت مرکزی در راستای پذیرش مسلمانان در برنامه های آموزشی، اقتصادی، بهداشتی و مسکن تلاش های زیادی صورت نگرفته است.

وارونه نمایی موجود در کمپین گپال سینگ که در سال 1983 توسط نخست وزیر وقت هندوستان، ایندیرا گاندی تشکیل شده بود، مشکلات مشابهی (نظیر آنچه امروز مشاهده می شود) وجود داشت؛ که در نهایت، هیئت ساکار به عنوان مشکل جامعه  اقلیت شناخته شد. به نظر می رسد که تنها الگوی تمرکز بر روی ظاهر سازی و عوام فریبی، بجای انجام اصلاحات واقعی و اصولی، تکرار میشود.

بدیهی است که بعضی از اقدامات کنگره موجب برانگیختن دشمنی مسلمانان شده است، در صورتی که، در واقع مسلمانان در میان جوامع اجتماعی و مذهبی، فقیرترین و حاشیه نشین ترین هستند. علاوه بر این، هند شاهد شورش های جمعی همراه با دیگر هشدار دهنده ها نیز می باشد.  تعداد زیادی از مسلمانان، در دهه های 1980 و 1990، متحمل شورش های جمعی بزرگی در شهرهای همچون علیگر، مرادآباد، مومبای قرار گرفتند. گزارش های مختلف کمیسیون های تحقیقاتی نشان می دهد که، چگونه مسلمانان در طی این شورش ها، جان و مال خود را از دست داده اند. علاوه بر این، در اکثر موارد عدالت قانونی وجود ندارد.

در سوی دیگر، شیطانی جلوه دادن مسلمانان، به عنوان تروریست، در سراسر جهان و هند ، پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر ، هنگامی که چندین مسلمان، به اشتباه، به عنوان تروریست، پس از انفجار بمب در اجمر، مالیگان، احمدآباد، حیدرآباد، دستگیر شدند، آغاز شد. هر چند که اکثر آنها توسط دادگاه های مختلف و دادگاه عالی، بی گناه شناخته شدند. البته باید در نظر داشت که، این دستگیری های غیر قانونی، تحت نظارت کنگره صورت گرفت ، بنابراین به سختی می توان به عنوان یک سیاست کجدار و مریض و یا تسلیم به خواسته های نیروی سلطه گر، به امید برقراری صلح، آنرا پذیرفت. از طرفی دیگر، کنگره توجه خاصی به مشارکت مسلمانان در برنامه های مختلف ، برای حمایت از فقرا نکرده است. از طرفی دیگر، با حمایت از عناصر مردسالارانه و محافظه کارانه، در جریان جنجال شاه بانو در سال 1986، با حمایت از  بی جی پی، اهرم را در اختیار داشت.

این رفتار کلاسیک و همیشگی کنگره در مورد مسئله  سه طلاقه ، تا به امروز ادامه داشته است. هیچکس نمی داند که پایه آن بر روی چیست.

 همانند محافظه کاران مسلمانی که نتوانستند نوشته های روی دیوار راجع به تغییر آرمان های جامعه را ببیند، کنگره نیز جنبش زنان مسلمان را که برای عدالت جنسیتی صورت گرفت، را کاملا نادیده انگاشت.

واقعیت موجود این است که، با تضعیف کسانی که در تلاش برای ایجاد اصلاحات در جامعه هستند، هیچ دستاوردی برای حزب نخواهد آورد. البته برای حزب کنگره هیچ اهمیتی ندارد که تقویت سیاستهای مرد سالارانه در جامعه، فشار بیشتری بر قشر متوسط مسلمانان دارد. همچنین باید اشاره داشت که، برخی از مسلمانان نیز، احساس می کنند که این خط مشی سیاسی حزب کنگره مناسب و درست است و باید همیشه مسلمانان را در شرایط خفیف و ضعیف الحال نگه داشت. آنها حتی تحت ریاست رئیس جدید خود، قادر به دیدن حمایت عظیم زنان مسلمان از سوی مردم هند نشدند؛ اما این افراد به اصطلاح مسلمان، باید آگاه باشند که، همچنان هیچ مقام و جایگاهی در آینده نخواهند داشت.

اما شاید در آینده، رئيس حزب، بعد از یک دهه یا پس از آن، جنبش زنان مسلمان را همانطور که چند سال است که  به بازدید از معابد می پردازد، حمایت کند. انسان از این که چرا  حزب کنگره از درک این واقعیت که مسلمانان نیز مانند بقیه هندوها، در حال تغییر هستند و آرزوی داشتن زندگی بهتری را دارند، ناتوان می باشند، متحیر میشود.

حزب کنگره باید در نظر داشته باشد که، نباید برای بدست آوردن جایگاه از دست رفته خود، حامی مسلمانان باشد. همچنین باید تیمی وابسته و تحت نظر حزب حاکم بی جی پی وجود داشته باشد که سیاست های آن نسبت به مسلمانان یا دالیت ها و دیگر فقرا، تنها از طریق اصول دموکراتیک که در قانون اساسی وجود دارد، هدایت شود و به اصول پایه ای آن با صداقت، شجاعت، اعتقاد و سازگاری، پایبند باشد.


١٣:٠٩ - دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٣٤٣١    /    تعداد نمایش : ٣٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شبکه های اجتماعی

  

 

لينك‌ها

 

 

      

      

    

    

  

       

   

بنیاد ایران شناسی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 303638
 بازدید امروز : 12
 کل بازدید : 1142980
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.9063